Nevhodné broušení nožů

  • broušení na protahovacích zařízeních
    Img

    Nejčastější způsob broušení nožů je protahování brousícím nástrojem mající ve štěrbině, kterou projíždí čepel nože umístěny dva břity ze slinutých karbidů. Tyto břity ostří nože neobrušují, ale ořezávají. Výsledkem je fazeta potrhaná, ostří hrbaté a čepel o hodně nižší než před broušením. Ostření tímto způsobem je sice rychlé, ale vzhledem ke kvalitě nabroušení nelze doporučit na jiné než na laciné měkké nože, kde vzhledem k měkkému materiálu dochází velice brzo ke ztupení a je třeba takovéto nože během krájení třeba i několikrát brousit. Takovéto nože "nedrží ostří". Typický výsledek broušení tímto způsobem vidíte na fotografii níže. Napravo je pak fazeta vytvořená klasickým broušením.

    Broušení na běžných bruskách

    Broušením na běžných bruskách dochází k poškození materiálu nože z důvodu jeho lokálního popuštění (podstatné snížení tvrdosti). Broušením na běných bruskách, také dochází ke zbytečné velkým úbytkům materiálu a navíc i sebelepší brusič neudrží rovinu ostří. Tím dochází k vybroušení vln na ostří, které potom na prkénku nedořezávají.

    Broušení do ztracena
    Img

    Nevhodný a pro nůž ještě více destruktivní je způsob, který používají někteří brusiči. Na čepeli nebrousí pouze fazetu, ale změní celý výbrus čepele. tak, že mnohdy už několik centimetrů nad ostřím jeho tloušťka plynule klesá až k nule. U tohoto způsobu broušení dojde v celé spodní části čepele k nežádoucímu ztenčení natolik, že se z ní stane jen tenká, několik desetin silná vrstva plechu. Ostří tím ztratí oporu čepeli. Tímto nabroušením je sice obnoveno ostří, a je možné s ním krájet, však při větší zátěži ostří nože dojde k jeho zvlní a pokřiví nebo dokoce ohnutí =>Poničené ostří. Výrobci dobře vědí, proč na běžně vyráběných nožích vytváří fazetu ostří.

    Kvalitní broušení
    Img

    Takovéto broušení je z výroby. Ostří má klasickou fazetu a je nabroušeno s nejvhodnějším úhlem výbrusu určeného k použití daného nože.